starto mniekontakt Gdy HTML nie wystarcza

Po stronie serwera

Przeciwnością skryptów wykonywanych po stronie użytkownika są języki programowania wykonywane po stronie serwera. Serwer odpowiada za "wyprodukowanie" strony według naszych potrzeb i przesłanie jej w gotowej postaci do przeglądarki. Może to być czysty HTML lub wzbogacony również o skrypty wykonywane po stronie przeglądarki. Języki wykonywane po stronie serwera mają tą zaletę, że mogą współpracować z innymi aplikacjami uruchomionymi na serwerze, np. bazami danych. Mało tego - są niezależne od przeglądarki, więc każda otrzyma dokładnie ten sam wynik działania skryptu.

Najpopularniejszymi językami tego typu są PHP, PERL, ASP. Interfejs CGI pozwala na uruchamianie po stronie serwera programów w dowolnych językach, również w C. Dla programisty oznacza to dostęp do niemal wszystkich narzędzi znajdujących się na serwerze. Można w ten sposób zarządzać serwerem, dodawać nowych użytkowników, wysyłać pocztę, konfigurować i udostępniać różne usługi sieciowe oraz robić wiele innych rzeczy za pośrednictwem zwykłej przeglądarki stron WWW.


Język PHP

Szalenie popularny i niezbyt trudny język. Ma mnóstwo zalet i pozwala budować najbardziej skomplikowane serwisy i portale. Znając kilkanaście podstawowych poleceń można już pokusić się o tworzenie całkiem zaawansowanych serwisów. Udostępniają go obecnie wszyscy więksi dostawcy Internetu. Strony napisane w tym języku można poznać po rozszerzeniu nazwy, najczęściej .php, .php3, .php4.


Język PERL

Równie popularny, ale nieco trudniejszy do opanowania dla początkujących. Też pozwala budować najbardziej skomplikowane serwisy. Kiedyś, gdy nie było jeszcze PHP, był najpopularniejszym językiem skryptowym. Udostępniają go obecnie wszyscy więksi dostawcy Internetu. Strony napisane w tym języku można poznać po rozszerzeniu nazwy, najczęściej .cgi, .pl.


Język ASP

Produkt firmy Microsoft, więc wykorzystywany jest bardzo często na serwerach WWW tej firmy. Pozwala na zintegrowanie danych i programów pracujących pod kontrolą środowiska Windows. Zdecydowanie ustępuje popularnością PHP i Perlowi. Jednak wielu twórców stron wybiera go, jako najlepsze rozwiązanie. Udostępniają go tylko wybrani dostawcy Internetu. Strony napisane w tym języku można poznać po rozszerzeniu nazwy, najczęściej .asp.


To nie koniec...

Powyższe języki są najpopularniejsze, ale nie jedyne. Narzędzi do tworzenia dynamicznych stron WWW jest wiele i różne firmy oferują własne rozwiązania. Wybór odpowiedniego języka narzuca rodzaj i stopień zaawansowania serwisu WWW. Często też wykorzystuje się kilka języków jednocześnie.

Na początek proponuję Ci naukę języka PHP. Jest wystarczająco zaawansowany i jednocześnie na tyle prosty, że po jego opanowaniu w stopniu podstawowym możesz spokojnie konkurować z większymi serwisami. W Internecie znajduje się tysiące gotowych skryptów, więc wystarczy tylko umiejętność konfigurowania i dodawania ich do własnego serwisu, aby cieszyć się wyszukiwarką na stronie lub własnym forum.

autor : Dariusz Majgier
zobacz obrazek 
galeria: malowane ... 
ocena: 6,70 głosów:44
teraz w serwisie : 3
forum na strone
18.02.2010 13:00
autor: singled

ostatni wpis:
19.02.2010 08:01
autor: Max

Stronę poleca Katalog SEO (skrypty) od 2012-06-04.