starto mniekontakt Polskie znaki w ISO-8859-2

Polskie znaki narodowe, często nazywane potocznie "ogonkami", sprawiają problemy nie tylko autorom stron WWW. Do dziś istnieje wiele programów, w których zapisuje się je w różnych standardach kodowania. Doliczyłem się w sumie ok. 20 sposobów zapisywania polskich ogonków! Obecnie obowiązującą normą jest standard ISO-8859-2 (odpowiada on Polskiej Normie PN-93 T-42118). I rób wszystko co w Twojej mocy, aby strony WWW były zapisane właśnie w tym standardzie.

Każda strona WWW powinna mieć w sekcji HEAD następujący element META:


<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="content-type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-2">
</HEAD>Informuje on przeglądarkę, że znaki na stronie WWW zapisane są w standardzie ISO-8859-2 i dzięki temu widzimy poprawnie polskie litery. Przeglądarka mając taką deklarację sama przestawia się na zalecany przez autora zestaw znaków.

Może dwa słowa o standardach i kodowaniu... Komputer udostępnia nam do dyspozycji 256 różnych znaków zapisanych w tablicy znaków ASCII. Są to liczby, litery, znaki specjalne, wykrzykniki, małpki i jeszcze wiele innych, nieraz niewidocznych znaków, które pełnią jednak ważną rolę w komputerze. Wśród nich muszą się też znaleźć polskie znaki, których tradycyjny (amerykański) zestaw znaków nie przewiduje.

Aby je tam umieścić, trzeba z pewnych znaków zrezygnować. Ponieważ każdy standard kodowania rezygnuje z innych znaków, więc w tablicy ASCII polskie znaki znajdują się na różnych pozycjach w różnych standardach. Komputer znaki rozpoznaje po ich numerze - wciskając klawisz z literą A, informujemy komputer, że na ekranie ma się pojawić symbol o numerze 65, litera B ma numer 66, itd. Można to łatwo sprawdzić pisząc w języku HTML kod znaku, np. &#65; (litera A).

Aby móc korzystać z polskich znaków trzeba mieć polską czcionkę. Linux ma instalowaną domyślnie czcionkę ISO-8859-2 więc problem z głowy, natomiast Windows ma czcionkę w standardzie Windows-1250. Różni się ona jednak od ISO-8859-2 pozycją sześciu liter w tablicy ASCII (ąśźĄŚŹ). Aby móc pisać i widzieć czcionkę ISO trzeba nieco pokombinować...

Windows nie udostępnia polskich znaków ISO, ale nic straconego. Czcionkę autorstwa firmy EuroFont możemy pobrać z serwisu i po zainstalowaniu jej w edytorze tekstu bez problemu będziemy widzieć wszystkie polskie znaki w standardzie ISO.
zobacz obrazek 
galeria: malowane ... 
ocena: 6,70 głosów:44
teraz w serwisie : 6
forum na strone
18.02.2010 13:00
autor: singled

ostatni wpis:
19.02.2010 08:01
autor: Max

Stronę poleca Katalog SEO (skrypty) od 2012-06-04.